Морогівський Яків-Самуїл Ісакович (Ровнер Зейдель)

Кантор, композитор, хормейстер. Один з найвідоміших канторів Східної Європи 19-го і початку 20 ст.

    Народився 1856 р. в м.Радомислі Київської губернії у родині торговця зерном. Батько помер, коли хлопчику було лише півтора року і він виховувався матір’ю Сарою. В дитинстві мати називала сина Зейделем, на честь діда, і це ім’я стало для нього іменем на все життя.

Музичні здібності Зейделя виявилися ще у ранньому віці. Мати хотіла, щоб хлопчик став рабином. Він вивчав Тору і водночас навчався співам у радомисльській синагозі, де бере уроки у тамтешнього кантора Якова Мармара, який усиновив Зейделя і потурбувався про його освіту. Хлопець співав у місцевому хасидському хорі на різних святах, маючи чудовий альт (згодом – середній тенор). У 1874 р. Зейдель створив свою першу композицію «Titbarach Lanetzach», яка після опрацювання Мармарем стала одним з кращих творінь митця. Слава про музичний талант Зейделя Радомисльського, як його називали, розлетілась округою.

В 16 років Зейдель одружився і досить успішно почав займатися торгівлею борошном. Проте йому порадили зосередитися на заняттях музикою, і юнак їде до Києва, де на той час жила його мати. Він навчається нотній грамоті у відомого скрипаля Аарона Падгузера. Після навчання Зейдель повертається до Радомисля і очолює хор місцевої синагоги.

У 1881 році каганат направляє Зейделя кантором до м.Заславля Волинської губернії. У 1882 р. він працює кантором у Рівному, де вдосконалює свої знання з композиції, з 1885 – у Кишиневі. Його ім’я стає відомим у Російській імперії, а концерти в різних містах збирають великі глядацькі аудиторії.

У 1896 р. Зейдель запрошений на посаду кантора до Бердичева, де працював сім років. Потім очолював хори і капели в Лондоні (1903), у Львові (1904-1911) і знову в Рівному (1911-1914). Саме у Рівному він отримав свій псевдонім Ровнер.

Рятуючись від єврейських погромів і переслідування в Царській Росії, у 1914 році Зейдель Ровнер емігрував до Сполучених Штатів, де керував хором і оркестром, які набули значної популярності після тріумфального дебюту в Карнегі-Холі у Нью-Йорку і багато гастролювали.

Його твори вирізнялись мелодійністю і віртуозністю, що характерні як для хасидських, так і світських композицій. З найвідоміших творів – «Ezrat Avoteinu», «U'vmakhalot», «Ki Chol Peh», K'dusha", монументальні «Emet V'emuna» і «S'firah» , а також «Halleluya» (1897 - для оркестру), «Ahavti» (1899) і «Kinot» (1922).

Серед учнів маестро - М.Хершман, Д.Ройтман, І.Бриг, Ж.Рапопорт, Д.Стейнберг.

Помер у 1943 р. в Нью-Йорку.


Алілуйя - Оркестр Зейделя Ровнера (запис 1917-го р.)

Алілуйя - Хор Зейделя Ровнера (запис 1917-го р.)

Яків Морогівський (Зейдель Ровнер)

 Студія "Радомишль"  Офіційна хроніка  Візитка   Міська круговерть   Голоси нашого міста  Наша спадщина  Радомишль музичний   Вітальня